ZOOMER

Zakup pierwszego roweru szosowego

Rowery cieszą się coraz większą popularnością ze względu na fakt, że jest to sport który można uprawiać cała rodziną. Jeśli jednak pragnie się osiągać niesamowite prędkości i choć przez chwilę poczuć się jak profesjonalista to mimo wszystko trzeba zaopatrzyć się w rower szosowy. Mówi się, że to głównie kolarze korzystają z tego typu sprzętu, jednak jest on także coraz częściej wybierany przez amatorów szybkiej jazdy.

Lekki rower może być trwały

rower szosowy krossOdpowiednio dobrany sprawia, że czerpie się ogromną przyjemność z pokonywania sporej ilości kilometrów i nie wpływa to na późniejsze samopoczucie. Rowery szosowe są naprawdę ciekawe, jednak aby dopasować do siebie pierwszą szosówkę trzeba być bardzo zdecydowanym podczas zakupu. Na przyjemność użytkowania składa się wiele czynników, między innymi dobór wielkości kół, ciężaru ramy oraz osprzętu, który zależny jest od ilości przeznaczonych pieniędzy na zakup. Pierwszy rower nie musi pochodzić z najwyższej półki, wystarczy dobrać właściwą dla siebie specyfikację. Jednym z często proponowanych jest lekki rower szosowy kross, który zyskał uznanie dzięki równowadze pomiędzy stylowym wyglądem, a funkcjonalnością. Poza ramą wykonaną z aluminium w ofercie Krossa można natrafić na egzemplarze zbudowane z karbonu, zdecydowanie lżejsze i sprawniejsza.

rower szosowy krossWiąże się to jednak z większą ich ceną, którą warto zapłacić dopiero kiedy jest się już zapalonym sportowcem. Amatorzy najczęściej wybierają aluminium, łączą to z japońskim osprzętem, który w dowolnej chwili można wymienić, przy zbyt dużym zużyciu. W zależności od częstotliwości i pokonywanych kilometrów liczy się również wielkość kół. Im większe tym prościej można rozwinąć dużą prędkość. Jednocześnie lepiej trzymają się szorstkiej nawierzchni. Jedynym minusem jest fakt, że trzeba być bardzo ostrożnym, by ich nie wykrzywić. Wszelkie dziury na drodze mogą doprowadzić do zagięcia felgi zmuszając nas do wymiany na nową. Poza rowerem szosowym należy się wyposażyć także w podstawową odzież – najlepiej odblaskową – oraz bidon z napojem, zwłaszcza na dłuższą trasę. Zakup tak drogiego sprzętu powinien być dobrze przemyślany. Źle dobrany rozmiar kół, czy zbyt ciężka rama może okazać się sporym utrudnieniem w dalekich podróżach.

Warto mieć także na uwadze wszystkie aspekty bezpieczeństwa, między innymi sprawne hamulce, które przy osiąganie dużych prędkości pozwalają wyhamować nawet w niespodziewanej sytuacji. Mimo wszystko rower zawsze musi spełniać oczekiwania jego użytkownika, który powinien kierować się głównie swoją wygodą, dopiero później specyfikacją.