ZOOMER

Nosidło dla dzieci turystyczne

Wybierając nosidło dla dziecka

Dzisiejszy szeroki wybór nosideł dla dzieci pozwala na bezpieczne ich noszenie już od pierwszych dni życia. Jednak nieodpowiednio dobrane nosidło dla dziecka może powodować zły rozwój stawów biodrowych, a także nieodpowiednią, wymuszoną pozę fizjologiczną, co w późniejszym czasie może negatywnie przekładać się na ich postawę.

Różne typy nosideł dla dzieci

Nosidło dla dzieci turystyczneZatem dla niemowląt najlepszym rozwiązaniem będą nosidła po postaci wiązanej chusty. Kluczowym elementem noszenia noworodków jest zachowanie pozycji fizjologicznej żabki, co pozwala na jednoczesne zgięcie kolan i bioder, natomiast nóżki są odwiedzone w stawach biodrowych. Dla niemowlaków sprawdzą się również odpowiednie nosidła miękkie czyli tzw. nosidła ergonomiczne. Panel w takim nosidle jest miękki i elastyczny, jednak od chust różną się tym, że mają regulowane pasy zapinane są na klamry. Miękki panel sprawia, że nosidło dobrze przylega do ciała dziecka i dostosowuje swój kształt do jego pleców, pozwalając na odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Ponadto to uszycia niektórych nosideł wykorzystuje się takie same tkaniny, jak stosuje się na chusty do noszenia dzieci, co pozwala na lepsze dostosowanie się nosidła no ciała dziecka, ponieważ tkanina pracuje w różnych kierunkach. Natomiast wygodne zapięcie na klamry umożliwia swobodne użytkowanie nosidła nawet mało wprawionym rodzicom.

Nosidło dla dzieci turystyczneNiestety w przypadku chusty konieczne jest przyswojenie technik wiązania chusty od przodu i od tyłu, tak by zapewnić odpowiednią podporę dziecku. Niezwykle istotnym elementem każdego nosidła dla dzieci jest szerokość panelu podtrzymującego pupę. Nie może być on za szeroki, ani za wąski, gdyż uniemożliwi to przybranie odpowiedniej pozycji fizjologicznej „żabki”. Powinien od sięgać od granicy jednego dołu podkolanowego do drugiego, przy jednoczesnym zachowaniu swobody zginania nóżek w stawach kolanowych. Dlatego dobrze by było, aby nosidło dla dzieci miało możliwość regulacji szerokości panelu. Istnieje jeszcze jeden typ nosideł, a mianowicie turystyczne nosidło dla dzieci. Konstrukcją i budową nie różnią się one zbytnio od tradycyjnych nosideł. Jednak dodatkowo posiadają osłonę przeciwsłoneczną, która skutecznie chroni przed deszczem, wiatrem a także słońcem. Jest to dobre rozwiązanie na dalekie piesze wędrówki, szczególnie na szlakach górskich gdzie pogoda nie jest pewna. Warto zwrócić uwagę, aby pokrowiec przykrywał całe ciało dziecka, zachowując jednocześnie dobrą wentylację powietrza i widoczność.

Nosidła to zdecydowanie niezbędne akcesorium dla osób planujących dalekie, piesze podróże z dziećmi. Poza tym są one wygodne i praktyczne, pozwalają uwolnić ręce oraz pozwalają dotrzeć tam, gdzie z wózkiem trudno lub niewygodnie, w związku z czym idealnie nadają się także na np. zakupy.