ZOOMER

kajaki

Samotna wyprawa na kajaki

Wielu osobom spływy kajakowe kojarzą się z wielkimi, kilku czy nawet kilkunastoosobowymi wyprawami. Grupa osób płynie razem, wspiera się po drodze, szczególnie jeśli jest to drużyna amatorów. Jednak samotne wyprawy wcale nie są złym rozwiązaniem. Oczywiście, wtedy jest się zdanym tylko na siebie, trzeba szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, komunikację z bazą (np. wypożyczalnia, ośrodek kajakowy), mieć świadomość, że jak czegoś nie zabierzemy ze sobą to nikt nam tego nie poda w razie potrzeby.

Kajaki do wypożyczenia

kajakiJednak ma to także wiele zalet. Możemy tanio wynająć jednoosobowe kajaki – Wkra i jej okolice to miejsce w którym znajdziemy wypożyczalnię z konkurencyjnymi cenami. Jeśli dodatkowo wypożyczymy kajak na dłuższy czas to możemy liczyć na korzystny rabat. Główną zaletą takich spływów jest cisza i spokój. Co z tego, że pływamy po spokojnej rzece, na leśnym terenie, jeśli koło nas płynie kilkanaście innych osób, które robią dużo hałasu? Samotny spływ zapewnia nam upragnioną ciszę i spokój, pozwala podziwiać piękno przyrody, relaksować się. Kolejna zaleta samotnego spływu to fakt, iż możemy pływać gdzie chcemy, kiedy chcemy, jak szybko chcemy. W grupie jesteśmy uzależnieni od tego, co kto lubi i jak szybko się męczy. Jeden będzie chciał turystycznie popływać sobie po spokojnej rzece, a drugi wybrać na ekstremalną wyprawę na rzekę z silnym nurtem.

kajakiJeden woli płynąć spokojnie i podziwiać widoki, a drugi pobijać rekordy w prędkości pływania. Trudno jest pogodzić takie dwa podejścia. Jeśli sami pływamy kajakami to możemy robić tyle przerw ile chcemy, płynąć we własnym tempie, taką trasą jaka nam odpowiada. W każdej chwili możemy zawrócić do bazy jeśli jesteśmy zmęczeni lub też pływać dłużej niż zamierzaliśmy. Samotne spływy po Wkrze pozwalają nam się sprawdzić. Kiedy jesteśmy zdani tylko na siebie to wiemy, że musimy być dobrze przygotowani, dwa razy sprawdzić nasz ekwipunek, czy wszystko w nim jest. Jeśli sobie poradzimy sami, to wiemy, że w każdych warunkach damy sobie radę. Zdecydowanie jednoosobowa wyprawa daje nam szansę zobaczyć więcej, niż kiedy jesteśmy w grupie.

Zawsze możemy przystanąć w jakimś ładnym miejscu, zrobić przerwę i pójść kawałek na spacer, robić zdjęcia, ,,zjechać” z trasy na ,,boczny tor” i zobaczyć fragmenty rzek, które nie są uwzględnianie w przewodnikach turystycznych. Zdecydowanie samodzielna wyprawa na kajaki może być wspaniałą przygodą. Jesteśmy wolni, niezależni od nikogo, sami decydujemy co, kiedy i jak robić. To na pewno wspaniała opcja dla doświadczonych kajakarzy.