ZOOMER

buty do turystyki górskiej

Jakie buty do górskich wędrówek wybrać?

Turystyka górska cieszy się dużym zainteresowaniem wielu osób. Nie każdy bowiem lubi leżenie plackiem na plaży i opalanie się. Inni najlepiej relaksują się i pozbywają się stresu, gdy mogą pozwolić sobie na aktywny wypoczynek. Jednakże poruszanie się po trudnych górskich szlakach może doprowadzić do pojawienia się kontuzji – jeśli nie zadbamy o odpowiednie obuwie.

Buty z dobrym wiązaniem

buty do turystyki górskiejDo turystyki górskiej wykorzystuje się buty trekkingowe, które charakteryzuje lekkość, ale przy tym wytrzymałość. Produkowane są one z materiałów, które zabezpieczają stopy przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu stopy nie mają możliwości zostać przemoczone – deszcz czy śnieg zostaje zatrzymany przez warstwę zewnętrzną butów do turystyki górskiej. Podczas gorącego lata nie mamy zaś możliwości przegrzać i przepocić stóp, ponieważ materiał zapewnia skórze oddychanie. Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy wybieramy się na górskie wędrówki? Przede wszystkim zastanówmy się, jakie buty będą dla nas najwygodniejsze. Niektórzy wolą krótkie buty do turystyki górskiej, inni preferują wysokie modele, które usztywniają kostkę i minimalizują ryzyko kontuzji. Ważne jest, aby buty zapewniały nam bezpieczeństwo na szlaku. Pamiętajmy o tym, że wędrówki górskie zazwyczaj są naprawdę długie.

buty do turystyki górskiejDlatego nie możemy kupić butów o rozmiarze „na styk”, czyli takich, które trochę gniotą nas już w palce czy lekko obcierają piętę, ale uważamy, że „jakoś przeżyjemy”. W przypadku wyboru takich właśnie górskich butów, na pewno po długiej wędrówce będziemy niezadowoleni! Stopy podczas długiego chodzenia zaczynają nieco puchnąć – dlatego buty trekkingowe powinny być o około pół rozmiaru większe niż nasz standardowy rozmiar. Warto o tym pamiętać, aby potem niepotrzebnie nie cierpieć. Ważna będzie dla nas z pewnością także żywotność obuwia – jeżeli jesteśmy zwolennikami górskich wędrówek, będziemy wybierać się na szlak pewnie co roku. Kupowanie co sezon nowych butów jest niepotrzebnym wydatkiem. O wiele lepiej jest wybrać takie wytrzymałe buty trekkingowe, które wytrzymają niejeden sezon! Jeżeli dane obuwie ma mało przeszyć, możemy być pewni, że będzie charakteryzowało się optymalną dla nas żywotnością.

Dobre buty trekkingowe mogą być przez nas wykorzystywane nie tylko w górach, ale także podczas chodzenia po innych terenach. Doskonale sprawdzają się w każdych warunkach, dlatego każdy z nas powinien mieć jedną parę takich butów, które nie zawiodą nas w ekstremalnych sytuacjach, niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy.