ZOOMER

impregnat nikwax

Jak się spakować na weekend w górach czyli impregnat nikwax

Wycieczka w góry to dla wielu osób okazja do aktywnego spędzenia czasu i naładowania baterii na świeżym powietrzu. Doświadczeni już wiedzą, co należy zabrać na taki wypad, jednak osoby, które wybierają się po raz pierwszy powinny dobrze się do tego przygotować.

Impregnat nikwax do prania

impregnat nikwaxPrzede wszystkim trzeba wiedzieć, że nawet najlepiej zaplanowana wycieczka może się skończyć inaczej, niż przewidywano. Dlatego wybierając się w góry zawsze trzeba zabrać ze sobą rzeczy, które pozwolą przetrwać noc, przygotować posiłek czy wezwać służby ratunkowe. Wybierając się na pieszą, kilkugodzinną wycieczkę nie każdy zabierze namiot turystyczny – to zbędny ciężar. Jednak w plecaku powinna znaleźć się cieplejsza i zapasowa odzież, najlepiej polarowa bluza, lekka przeciwdeszczowa kurta, rękawiczki, czapka. Noce w górach bywają zimne, a pogoda zmienna. Do pewnego stopnia pomogą także… impregnaty do odzieży, takie jak impregnat nikwax, który można dodać do prania. Dzięki temu cała odzież, włącznie z łączeniami i szwami, zostanie pokryta warstwą hydrofobową. Istnieją różne rodzaje impregnatów, pozwalających na przygotowanie naszych rzeczy na trudniejsze warunki. Kolejne ważne rzeczy w plecaku to: latarka (na przykład czołowa), apteczka, butelka wody i filtr do wody, scyzoryk wielofunkcyjny, zapałki lub zapalniczka, koc ratunkowy.

impregnat nikwaxDobrze mieć przy sobie coś w jaskrawych barwach, co pozwoli służbom ratunkowym z daleka wypatrzeć osobę potrzebującą pomocy. Następna istotna kwestia to żywność: poza kilkoma kanapkami warto zabrać żywność wysokoenergetyczną, taką jak czekolada, batoniki z orzechami, suszone produkty. Szczególnie nadaje się suszona wołowina, którą można żuć w czasie drogi lub przygotować z niej bulion. Metalowy kubek z turystycznym zestawem sztućców nie zajmie wiele miejsca, ale jeśli planem jest wyprawa na mniej uczęszczane szlaki, to lepiej dmuchać na zimne i zabrać ze sobą przedmioty, które pozwolą na spokojne i bezpieczne przetrwanie nocy. W odzieży ważne jest ubieranie się „na cebulkę”, a bardzo istotną rolę pełnią wygodne buty, do których też przyda się impregnacja, taka jak wosk nikwax. Np. trekkingowe buty chiruca nadają się na szlaki, na których leży śnieg, chronią przed poślizgnięciem się i przemoczeniem. Z kolei buty meindl są wygodne na bardzo długie trasy, zapewniają dobrą przyczepność i odpowiednią amortyzację. Pomijając rzeczy ciepłe i przeciwdeszczowe, to właśnie buty są dla wielu osób najistotniejszym elementem stroju.

Przy braku profesjonalnego obuwia najlepiej zabrać dowolne wygodne obuwie sportowe nadające się na dłuższe trasy – nie należy brać przykładu z pań, które na górskie szczyty wybierają się w klapkach lub szpilkach.

Więcej na http://silesiasports.eu