ZOOMER

kolonie

Atrakcje na koloniach w Kotlinie Kłodzkiej

Organizacja kolonii dla dzieci nie jest prosta. Trzeba zaplanować bardzo wiele rzeczy i przede wszystkim zadbać o to, by uczestnicy się nie nudzili. Jednak wielu nauczycieli podejmuje się tego zadania i zazwyczaj decyduje się na góry. Na południu Polski jest bardzo wiele miasteczek, które zapewniają dużo atrakcji.

Kolonie i zdobywanie szczytów

kolonieJednak najczęściej wybierana jest Kotlina Kłodzka. Znajduje się ona w Sudetach, w województwie dolnośląskim. Jest to przepiękna kraina geograficzna, która ma wiele do zaoferowania. Oczywiście na samym początku organizatorzy kolonii powinni zadbać nocleg, który będzie przystosowany do dzieci, a także o autobus, który używany będzie nie tylko podczas dojazdu na miejsce, ale też przy poruszaniu się po całej kotlinie. Kiedy podstawowe rzeczy są już zorganizowane, trzeba dokładnie rozpisać każdy dzień, tak by program wyjazdu mogli dostać także rodzice. Najczęściej odwiedzaną atrakcją jest oczywiście Jaskinia Niedźwiedzia. Znajduje się w niej nienaruszona szata naciekowa, na której wytworzyły się stalagmity i stalaktyty, a także inne nacieki, które mają fantazyjne kształty. Kolonie w Kotlinie Kłodzkiej nie mogą odbyć się bez zdobycia Śnieżnika, czyli najwyższego szczytu Sudetów Wschodnich.

kolonieBardzo często nauczyciele decydują się także na organizację spotkania z pracownikami GOPR, którzy opowiadają dzieciom o pracy w górach. Nie może także zabraknąć zabaw i gier zręcznościowych, które umilą wolny czas. W kotlinie popularne jest także obserwowanie drapieżnych ptaków, takich jak jastrzębie, sowy, czy sokoły. Oczywiście ważny jest także okres, w jakim dane kolonie się odbywają. Latem popularne jest chodzenie po szlakach i podziwianie przyrody. Z kolei zimą zjazdy na nartach, dzięki Ośrodkowi Narciarskiemu Czarna Góra. Jest to bardzo popularna atrakcja, szczególnie wśród dzieci, które wraz z instruktorami uczą się wszystkiego po kolei i zjeżdżają na coraz większych stokach. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by odwiedzić Muzeum Papiernictwa, które z pewnością będzie ciekawe dla moli książkowych, a także Wieżę Rycerską w Żelaźnie, którą wybudowano prawdopodobnie na przełomie czternastego i piętnastego wieku.

Zorganizowanie kolonii dla dzieci nie jest proste. Trzeba zadbać o nocleg i dojazd, a także o atrakcje. W związku z tym warto znać teren, do którego się jedzie, bądź zdecydować się na pomoc przewodnika, który zna okolice. Ponadto dobrze jest zaplanować wszystko godzinowo, tak by dzieci mogły mieć przy sobie rozpiskę i wiedzieć co dokładnie będą robić każdego dnia.